Як ви думаєте, хто в нашій країні формує державну податкову політику? Парламент? Уряд? Президент?


Яка різниця, здвигне плечима пересічний громадянин, все одно податки від того легшими не стануть. Та все ж, різниця — величезна, і ось чому: від податкової політики, насамперед, залежить чиї інтереси вона захищає, чиїми — нехтує. Від податкової політики, якщо хочете, залежить, здебільшого, добробут і всієї нації. Ось що з цього приводу писав  свого часу директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін: «У період поділу великих промислових підприємств, об’єктів енергетичного комплексу і землі загострюється боротьба між фінансово-політичними групами. Володіння владою в системі законодавчих і виконавчих органів дає змогу вирішити питання про власність на користь сформованих промислово-фінансових груп. У боротьбі між собою за лідерство і володіння всіма атрибутами влади в країні вони готові використовувати будь-які засоби й інструменти. І найперспективнішими серед них є Державна податкова адміністрація  і Міністерство внутрішніх справ. Той, хто контролюватиме ці дві структури, контролюватиме й існуючу владну матрицю».
Сьогодні Державна податкова адміністрація перетворена на Державну фіскальну службу України, змінилися й контролюючі її сили. І вже на даний час державну податкову політику формують уряд  і парламент. Сутужно, з великим скрипом поки що намагалися тодішні парламентарі переламати ситуацію і змусити олігархів, тобто самих себе, ділитися власними доходами із державою. Важко? Дуже важко змінити своє ставлення, але це потрібно робити і надалі. На законодавчому рівні  вже прийнято нові вимоги, де мають оподатковуватися багатоповерхові маєтки, але чомусь у... 2015 році, коли задекларовані будуть  доходи багатіїв за 2014 податковий рік.  Податки на багатство десь розпорошилися по різних часових рішеннях, щось прийнято в першому читанні, щось в другому.
Натомість ніхто не відміняв податок на доходи з матеріальної допомоги, яку отримують наші призовники до армії. Доходить до абсурду. Цю історію розповів директор однієї з хмельницьких фірм. Колективом проводжали в армію  свого працівника — молодого хлопця. Аби підтримати його бойовий дух,  виписали матеріальну допомогу. Але при цьому, згідно із діючим законодавством, прийнятим  у попередні роки, змушені були певну суму відрахувати на податки. Питається, хіба це справедливо? З матеріальної допомоги призов-нику держава ще й податки стягує, а тим часом  тіньовики як процвітали, так і процвітають.
До речі, про тіньовий бізнес.  Важко сказати, яких масштабів він набув сьогодні, але те, що держава сама заганяє підприємців у тінь — це вже   тривожно.
До редакції завітала група майданівців з Полонського району. Завітали, здавалось би, з приємною місією — через нашу газету вони хотіли висловити подяку приватному підприємцю з обласного центру. Дякували за те, що допомагає Українській армії пошитою на власному підприємстві білизною для воїнів. Але, зателефонувавши йому з редакції, майданівці знітились і  відмовились від публікації. Чому?  Пояснили просто: підприємець не захотів публічно «світитися». Причина банальна, як згодом з’ясувалося, підприємницька благодійна допомога українським армійцям... оподатковується і складає чималеньку суму.
Що це — глум? Безголів’я? Здирство?
Не знаю, як вам, а мені ці факти різонули душу. Як же так? В країні фактично йде війна, ми за власний кошт, за народні гроші утримуємо армію і підтримуємо її. А держава?.. Держава здирає податки з нашої людяності і добродійності. Доки?  
 Президент України запропонував звільнити від податків благодійну допомогу для учасників АТО.  2 вересня 2014 р. під час пленарного засідання Верховної Ради України 229 голосами народних депутатів ухвалено Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування благодійної допомоги». Відповідний законопроект  № 4455а ініціював Президент України Петро Порошенко.
Згідно з чинними положеннями Податкового кодексу України, підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб суми коштів, отриманих благодійниками  — фізичними особами на банківські рахунки для надання допомоги військовослужбовцям, які захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність держави під час проведення АТО, а також допомога, отримана такими військовослужбовцями, зокрема, у вигляді високовартісних засобів індивідуального захисту, що призведе до необхідності спрямування частини благодійних коштів на сплату податків.
Після підписання главою держави закону буде звільнено від оподаткування благодійну допомогу, яка надається у період проведення АТО та після її завершення — до 31 грудня року наступного за роком, у якому завершено АТО, благодійниками на користь таких учасників бойових дій: військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і беруть (брали) безпосередню участь в АТО, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах АТО, працівників підприємств, установ, організацій, які залучаються та беруть (залучалися та брали) безпосередню участь в АТО в районі її проведення у порядку, встановленому законодавством, а також на користь членів сімей таких учасників бойових дій, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, загинули під час участі в АТО, участі в забезпеченні її проведення, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі в АТО, забезпеченні її проведення.
При цьому благодійну допомогу, надану для закупівлі або у вигляді спеціальних засобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів), технічних засобів спостереження, лікарських засобів та медичних виробів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення, а також інших товарів за переліком, що визначається урядом, або для оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг з лікування, забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послуг медичної реабілітації, санаторно-курортного оздоровлення для учасників бойових дій  — учасників АТО, пропонується звільнити від оподаткування податком на доходи фізичних осіб у будь-якій сумі (вартості).
Також будуть надані податкові пільги зі сплати податку на прибуток суб’єктам господарювання, які надають благодійну допомогу учасникам АТО, а також уточнюється порядок надання та оподаткування благодійної допомоги волонтерами.
Наразі законопроект від 11.08.2014 № 4455а «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування благодійної допомоги» перебуває на підписі у Президента України та ще не набув чинності.